
Kluczowe zalety tworzenia natywnych aplikacji mobilnych dla firm
28.04.2022
Zanim omówimy zalety tworzenia natywnych aplikacji mobilnych warto dokładnie opisać, czym wspomniane aplikacje są. Otóż: natywne aplikacje mobilne to aplikacje napisane od podstaw pod specyficzną platformę mobilną. Tworzy się je dokładnie dla konkretnego systemu operacyjnego. W czasach, w których telefony komórkowe są nieodłącznym elementem życia każdego z nas, nie można nie doceniać potencjału mobilnych rozwiązań. Coraz więcej firm zdaje się dostrzegać nowe szanse, jakie niosą z sobą natywne aplikacje mobilne. Dzięki nim możliwy staje się już nie tylko błyskawiczny kontakt z klientami. Natywne aplikacje mobilne stają się narzędziem biznesowym, który ułatwia zarządzanie wewnętrznymi procesami firmy. To właśnie te rozwiązania w błyskawiczny sposób porządkują skomplikowane zbiory danych, do których użytkownicy mają dostęp w czasie rzeczywistym. Dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnych w przedsiębiorstwach osoby decyzyjne zyskują potężne wsparcie analityczne, a pracownicy rzetelną pomoc w wykonywaniu bieżących obowiązków. Chcesz wiedzieć, czy omawiane rozwiązanie jest dla Ciebie? Zapraszamy do lektury!
Natywne podejście do tworzenia aplikacji
Czy zdajesz sobie sprawę, że zaprojektowanie i wdrożenie dedykowanej aplikacji mobilnej nie jest obecnie tylko opcją. Jedynie takie rozwiązania będą w 100% dopasowane do Twojego przedsiębiorstwa. Z gotowych rozwiązań dostępnych na rynku korzysta wciąż większa część przedstawicieli każdej branży. Aby wyróżnić swój biznes i realnie usprawnić kluczowe procesy przedsiębiorstwa trzeba postawić na rozwiązania tworzone od podstaw. Zespół projektowy analizując możliwości i potrzeby konkretnego biznesu tworzy rozwiązanie tylko dla jednej firmy. Dzięki temu funkcjonalności mogą być dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Wszystko po to, by aplikacja działała wydajnie i efektywnie. Natywne aplikacje mobilne są więc pisane w takim języku programowania, jaki jest dedykowany dla wybranego systemu operacyjnego, mowa o:
- Java, Kotlin – w przypadku aplikacji natywnych pisanych na Androida
- Swift, Objective-C – gdy chodzi o iOS
Cechami charakterystycznymi natywnych aplikacji są:
- najwyższa wydajność
- zdolność wykorzystania potencjału drzemiącego już w samym telefonie komórkowym, np.: aparatu, imaginer’a, anten RFID lub innych peryferii. To zdecydowanie ułatwia działania, zwłaszcza pracowników działających w terenie, którym zależy na wysokiej ergonomii rozwiązania i szybkiej komunikacji z firmą lub współpracownikami.
Żeby natywna aplikacja mobilna mogła dostarczyć Twojej firmie kluczowe korzyści, powinieneś rozpocząć działania od wyboru konkretnej platformy.
Przewaga tkwi w natywnych aplikacjach mobilnych
Postawienie takiej tezy jest zasadne głównie dlatego, że natywne aplikacje mobilne są znane przede wszystkim ze swojej niezawodności. A w każdym biznesie właśnie ta cecha stanowi podstawę i siłę napędową do rozwoju.
Wydajność – ależ owszem!
Natywne aplikacje mobilne to szybkość i wydajność w jednym. Przy programowaniu rozwiązania dedykowanego dla konkretnego systemu operacyjnego można w pełni wykorzystać potencjał danej platformy bez konieczności wykorzystywania uniwersalnych adapterów. Prowadzi to do znacznej poprawy wydajności. Czas potrzebny na załadowanie takiej aplikacji jest szybki a wszystkie funkcjonalności działają sprawnie. Wszystko przez to, że aplikacje te wykorzystują maksymalny potencjał szybkości przetwarzania urządzenia.
Bezpieczeństwo – to podstawa!
Natywne aplikacje mobilne to gwarancja bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o ochronie przed jakimkolwiek naruszeniem bezpieczeństwa z zewnątrz, jak i mechanizmach ułatwiających zabezpieczanie danych przez samego użytkownika. W przypadku natywnych aplikacji mobilnych, zdecydowanie łatwiej (niż w przypadku aplikacji hybrydowych), można korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego. Rozwiązania tego typu korzystają z oficjalnych interfejsów API, przez co są w stanie zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Najważniejsze jednak, że te aplikacje nie są zależne od oprogramowania innych firm, przez co już na starcie wyeliminowano potencjalne problemy z bezpieczeństwem.
Stabilność – oczywiście!
Nie bez znaczenia jest też wsparcie oferowane przez platformy: iOS i Android. Dzięki temu natywne aplikacje mobilne są znacznie bardziej stabilne jeśli chodzi o użytkowanie, utrzymanie i rozwój. Jeśli zależy Ci na stworzeniu niezawodnego rozwiązania, które będziesz mógł dowolnie rozbudowywać, to omawiane podejście jest idealne dla Ciebie.
Mobilność – jakie to proste!
Natywne aplikacje mobilne w pełni wykorzystują funkcje sprzętowe urządzenia i system operacyjny. Właśnie dzięki temu są one szybsze w realizacji procesów a dodatkowym plusem są powiadomienia push. Lepsza integracja ze sprzętem mobilnym to oszczędność czasu i komfort użytkowania.
Komfort użytkownika – kluczowa kwestia!
Skoro o komforcie użytkowania mowa to warto podkreślić, że natywne aplikacje mobilne zapewniają bardzo dobre wrażenia UI oraz UX. Dostosowanie pod konkretną platformę sprawia, że są one bardzo intuicyjne i interaktywne. Wszystkie grafiki zachowują tu idealny wygląd i błyskawicznie dostosowują się do specyfiki konkretnego urządzenia. Rozdzielczość, rozmiar, wysoka jakość grafik – to podstawowe elementy, które przemawiają za wyborem natywnych aplikacji mobilnych.

Zalety tworzenia natywnych aplikacji mobilnych – mniej błędów, większa niezależność
Tak, to prawda. Natywne aplikacje mobilne są zdecydowanie bardziej zabezpieczone przed wystąpieniem błędów niż aplikacje hybrydowe. Dlaczego? Jeśli musisz utrzymać dwie wersje aplikacji (na różne systemy operacyjne) w tej samej bazie kodu, na pewno natrafisz na wiele nieprzewidzianych trudności. Po pierwsze jesteś zależny od technologii hybrydowych, które mogą przyczyniać się do zmniejszenia komfortu użytkownika i spowalniania wydajności rozwiązania. Problemy narastają, gdy pojawiają się nowe wersje systemów operacyjnych iOS i Android. Jeśli pojawia się nowa funkcja interfejsu użytkownika (i za każdym razem gdy taka sytuacja ma miejsce) musimy czekać, aż zewnętrzne narzędzia nadrobią zaległości.
W przypadku aplikacji natywnych kod jest dedykowany tylko jednej platformie. Tak duża kompatybilność aplikacji i systemu operacyjnego to znaczne ułatwienie nie tylko w przypadku wprowadzania aktualizacji ale i zwyczajnego użytkowania rozwiązania.
Kiedy warto zdecydować się na natywną aplikację mobilną?
Natywna aplikacja mobilna jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich organizacji, którym zależy na zwiększeniu dostępności swoich zasobów dla klientów oraz pracowników. Na szczególną uwagę zasługują również przedsiębiorstwa, które świadczą usługi związane z serwisami urządzeń, często rozsianych w różnych lokalizacjach. Jeśli jedną z podstawowych potrze jest gromadzenie informacji bezpośrednio w miejscu wystąpienia zdarzenia, to aplikacja natywna będzie doskonałym wyborem. Dzięki niej można zgłaszać problemy, raportować prace oraz sprawnie rejestrować pomiary. Ważne, że aplikacje te mogą działać offline. Wszystkie zmiany wprowadzone, gdy dostęp do sieci był ograniczony, zaktualizują się automatycznie gdy tylko połączenie z Internetem zostanie przywrócone. Dedykowane natywne aplikacje mobilne sprawdzą się również tam, gdzie mamy do czynienia z obsługą procesów związanych z inwentaryzacją czy ewidencjonowaniem.
To jednak nie koniec! Warto rozważyć opcję stworzenia nowej aplikacji natywnej, gdy obecnie stosowane rozwiązania mobilne nie działają wystarczająco dobrze, np. gdy:
- działają wyłącznie w trybie online
- nie posiadają wszystkich niezbędnych funkcjonalności
- działają wolno
- nie posiadają wsparcia dla czytników RFID/Barcode
Czy to oznacza, że aplikacje natywne mają same zalety? Oczywiście, że nie. Największy zarzut wobec aplikacji natywnych względem aplikacji hybrydowych to konieczność obsługi osobnych wersji aplikacji w zależności od platformy. Z uwagi na tą cechę, aplikacje natywne rzadziej trafiają na rynki B2C gdzie pojawia się wysoka konieczność kompatybilności rozwiązania z szeroką gamą urządzeń. Jeśli jednak skupimy się na zastosowaniach biznesowych, bardzo często mówimy o jednolitości platform sprzętowych. Niezależnie od zastosowań, w naszej ocenie zalety rozwiązań natywnych mogą stanowić o końcowym sukcesie związanych z ich wykorzystaniem.
Zalety tworzenia natywnych aplikacji mobilnych – zainteresowany tematem?
- Przeczytaj więcej informacji o aplikacjach mobilnych
- Porozmawiajmy o przykładach naszych realizacji natywnych aplikacji mobilnych, takich jak np.: projekt zrealizowany dla portu kontenerowego. Jego celem było ewidencjonowanie czasu pracy pracowników poświęconego na realizację konkretnych zadań. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń: 793 571 339 lub napisz do nas