
Wywiad: po co nam cyfryzacja przedsiębiorstw?
24.10.2022
Rozumienie pojęcia “cyfryzacja” zmieniało się na przestrzeni czasu. Jeszcze kilka lat temu sprowadzało się wyłącznie do wprowadzania danych do systemów. W ten sposób powstawały rejestry klientów, kontaktów z potencjalnymi klientami, itp. Obecnie zakładamy, że dane te są już w systemach. Problemem, z którym zmagają się przedsiębiorstwa, jest ich integracja oraz uspójnienie w taki sposób, by automatycznie podpowiadały, jakie decyzje podejmować. Czy nowe spojrzenie na cyfryzację pozwoli na sprawne obsługiwanie dużej ilości danych i to w czasie rzeczywistym? Sprawdźmy!
Marta Skiba: porozmawiamy dziś o cyfryzacji, bo bez wątpienia to jeden z wiodących trendów rozwoju przedsiębiorstw. Pytanie, czy to wyłącznie pusty slogan, czy realne wsparcie?
- Jakub Rumian: w teorii wszystko jest wyłącznie sloganem. Dopiero zastosowanie podejścia praktycznego pozwala wprowadzać realne zmiany. Z cyfryzacją jest tak samo. Identyfikujemy ją jako główny motor napędzający modernizację IT polskich przedsiębiorstw. Odpowiednio przeprowadzona może wiele ułatwić. Zwiększa efektywność dystrybucji produktów, ułatwia elastyczne dopasowanie przedsiębiorstwa do zmieniających się trendów popytu i podaży. Cyfryzacja optymalizuje też łańcuch dostaw. Przykłady można mnożyć.
Marta Skiba: czyli odpowiednio zaimplementowane technologie cyfrowe poprawiają wyniki firm?
- Jakub Rumian: zdecydowanie tak! Przewaga tkwi w tym, że technologie cyfrowe umożliwiają prowadzenie niezwykle konkurencyjnego modelu biznesowego. Przedsiębiorstwa, które elastycznie reagują na zmiany w swoim sektorze łatwiej adaptują się do nowych realiów. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak ważny to element współczesnej strategii każdej firmy. Ostatnie lata dobitnie to pokazały: pandemia COVID-19, agresja Putina, galopująca inflacja, czy drożejące koszty stałe. Przedsiębiorstwa naprawdę nie mają dziś lekko i muszą błyskawicznie reagować na wszelkie zmiany.
Marta Skiba: co w sytuacji, gdy polskie przedsiębiorstwa jednak nie będą gotowe na wykorzystanie technologicznych ulepszeń?
- Jakub Rumian: w praktyce wszystko zależy od skali przedsiębiorstwa. Im większa firma, tym trudniej zapanować nad sprawnym funkcjonowaniem wszystkich jej aspektów. Jeśli dodamy do tego niestabilną sytuację na rynku i chęć optymalizowania produkcji czy wykonywania usług, które będą cieszyć się zainteresowaniem klientów, widzimy z jak wieloma potencjalnymi problemami te przedsiębiorstwa muszą się zmagać. Postęp technologiczny jest zbyt duży, by firmy klasy Enterprise mogły sobie pozwolić na rezygnację z tych dobrodziejstw. Jeśli nie wprowadzą pełnej cyfryzacji konkurencja może szybko zyskać przewagę. Pozycję na rynku przecież niezwykle trudno odbudować. Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden ciekawy aspekt cyfryzacji: duże przedsiębiorstwa zwykle korzystają choć w części z dedykowanych systemów ułatwiających ich działania. Nieco inaczej sytuacja wygląda w sektorze MŚP. W związku z tym nawet niewielkie usprawnienia prowadzone w MŚP mogą znacząco przyczynić się do wygenerowania oszczędności finansowych. Tak dużych profitów zapewne nie zaobserwujemy w większych przedsiębiorstwach, gdyż tam już są wykorzystywane narzędzia, które mają wpływ na osiągane wyniki finansowe. Kolejne modernizacje dokładają więc cegiełkę do już funkcjonujących usprawnień.
Marta Skiba: można więc powiedzieć, że cyfryzacja = wzrost gospodarczy?
- Jakub Rumian: ująłbym to nieco inaczej, mianowicie: przedsiębiorstwa, które dążą do uzyskania znacznego wzrostu gospodarczego muszą stawiać na cyfryzację. Automatyzacja, sztuczna inteligencja, wykorzystanie potencjału chmury, robotyka w operacjach biznesowych – to gotowe narzędzia, które ten wzrost gospodarczy napędzają. Wystarczy umiejętnie wykorzystać je na własne potrzeby.
Marta Skiba: na jakich aspektach funkcjonowania przedsiębiorstw warto najbardziej skoncentrować uwagę wprowadzając modernizacje?
- Jakub Rumian: priorytetem zawsze powinno być usprawnianie kluczowych procesów dla danego przedsiębiorstwa. Należy więc podchodzić do tematu indywidualnie. Gdybym jednak miał wskazać na jeden z podstawowych procesów, który pozwala zobaczyć szybkie efekty optymalizacji, wybrałbym łańcuch dostaw. To recepta na osiągnięcie konkurencyjności już nie tylko na polu lokalnym, ale i prosta droga do przeprowadzenia efektywnej ekspansji globalnej.
Marta Skiba: skąd akurat taki wybór?
- Jakub Rumian: dzięki zapewnieniu wysokiego poziomu integracji między poszczególnymi elementami łańcucha dostaw, przedsiębiorstwa są w stanie szybciej reagować na zmiany na rynku. Są też bardziej odporne na przejściowe zawirowania i trudności związane z ograniczonym dostępem do towarów czy usług. To również realne oszczędności: w całkowitych kosztach dostaw, w optymalizacji gospodarki magazynowej, itp. Wszystko dzięki uproszczeniu wszystkich procesów poprzez udostępnianie szczegółowych informacji w czasie rzeczywistym. Jeśli dodamy do tego możliwość tworzenia zaawansowanych raportów oraz generowania na ich podstawie automatycznych podpowiedzi, kadra zarządzająca zyska potężne wsparcie w podejmowaniu decyzji biznesowych. A co najważniejsze: decyzji popartych rzeczywistymi danymi. System, który jest w stanie analizować informacje to mocny atut. Sztuczna inteligencja i machine learning są przecież obecnie wiodącymi trendami, warto je wykorzystywać.
Marta Skiba: zrozumienie zależności między cyfryzacją a funkcjonowaniem łańcucha dostaw w oparciu o realne dane przedsiębiorstwa może stanowić mocną siłę napędzającą całą firmę?
- Jakub Rumian: właściwie można mówić o trzech komponentach, które łączą się tu ze sobą: zrozumienie tych zależności, integracja całego łańcucha dostaw oraz wydajność przedsiębiorstwa. Mądrze wprowadzana cyfryzacja profesjonalnie spina wszystkie te kwestie. Im więcej wiemy o funkcjonowaniu firmy, tym łatwiej jest dostrzec te elementy, które można często niskim nakładem pracy zmodernizować.
Marta Skiba: a to spore plusy dla kadry zarządzającej…
- Jakub Rumian: w przypadku łańcucha dostaw warto brać pod uwagę wydajność logistyczną i operacyjną. Owszem, menedżerowie codziennie dokładają starań, by maksymalizować jego wydajność. Z dostępem do odpowiednich danych i narzędzi IT ta praca wchodzi po prostu na wyższy poziom zarządzania. Dodatkowym plusem jest to, że osoby decyzyjne w firmie powinny mieć świadomość, w jaki sposób te codzienne operacje odbijają się na wynikach finansowych całej firmy. Oprogramowanie dedykowane stworzone w oparciu o indywidualne potrzeby to prosty sposób na zdobycie zaawansowanej wiedzy, podanej w przystępnej formie.
Marta Skiba: wniosek z tej rozmowy jest jeden: cyfryzacja jednak jest nam potrzebna
- Jakub Rumian: tak, cyfryzacja wiele ułatwia. Bez wątpienia czasy, w których żyjemy dobitnie pokazują, że wykorzystanie technologii IT pozwala zyskać większe poczucie bezpieczeństwa i dostęp do rzetelnych informacji. To solidne podstawy, na których można budować wizję całego przedsiębiorstwa. A co najważniejsze, osiągać założone cele krok po kroku.
Marta Skiba: dziękuję za rozmowę.
Wszystkich zainteresowanych poznaniem dodatkowych informacji na temat cyfryzacji, zachęcamy do kontaktu.