
Technologia Low-Code – nowe oblicze innowacji w przedsiębiorstwach
24.04.2023
Zmiany związane z propagowaniem idei Przemysłu 4.0 stają się coraz bardziej realne. Inteligentna produkcja, efektywne zarządzanie, optymalizacja wewnętrznych działań. Przykładów można podawać wiele, jednak prawdziwą innowacyjnością staje się obecnie szybkość reagowania na zmiany. Właśnie dlatego technologia Lo- Code zyskuje tak duże uznanie.
W jaki sposób budować przewagę konkurencyjną w dynamicznie zmieniającym się środowisku? Jak usprawnić działania związane z tworzeniem oprogramowania, by dostarczać wymierne wartości w stosunkowo krótkim czasie? Wspólnie poszukajmy odpowiedzi!
Model biznesowy oparty o technologię Low-Code
Innowacyjne modele biznesowe łączą w sobie fachowość, jakość oraz nowoczesną technologię. Wszystko po to, by dynamicznie realizować cele oraz sprostać oczekiwaniom klientów i pracowników. Technologia Low-Code umożliwia automatyzację procesu tworzenia i wdrażania aplikacji, które bardzo szybko zaczynają spełniać swoją rolę, gdyż czas ich implementacji jest szybszy niż tych, tworzonych tradycyjnie.
Oferta aplikacji Low-Code nadaje się do tworzenie niezwykle zaawansowanych zastosowań, doceniają ją nie tylko wdrożeniowcy ale i klienci. W czym tkwi przewaga? Przede wszystkim w wyborze platformy Low-Code, która promuje produktywność i spójność. Niezwykle przydatne są gotowe rozwiązania ułatwiające między innymi: integrację z komponentami już funkcjonującymi w przedsiębiorstwie, zarządzanie API oraz dostęp do rozwiązań chmurowych. Elastyczność staje się obecnie podstawą dobrze funkcjonujących przedsiębiorstw. Warto wykorzystać ją już na etapie projektowania i tworzenia aplikacji dla biznesu. Wartość technologii Low-Code potwierdzają badania. Analitycy Gartnera prognozują, że światowy rynek wykorzystujący tę technologię w 2023 roku osiągnie wartość 26,9 mld USD. Wzrost w stosunku do roku 2022 jest spory: 19,6%. Trend wzrostowy utrzyma się aż do 2026 roku. Wszystko to efekt niezwykle dynamicznych zmian, którym przedsiębiorstwa muszą sprostać w jak najkrótszym czasie. Technologia Low-Code doskonale wpisuje się w ideę zwinnych praktyk tworzenia oprogramowania. Szczegółowe dane analityczne dostępne na grafice poniżej:

Źródło: Gartner
Technologia Low-Code w praktyce
Platformy Low-Code udostępniają zaawansowane edytory wizualne do tworzenia aplikacji dla przedsiębiorstw. Narzędzia te są niezwykle intuicyjne przez co umożliwiają wykonywanie powtarzalnych akcji i tworzenia elementów aplikacji na zasadzie „drag-and-drop”. Poszczególne elementy można więc swobodnie przeciągać i upuszczać tworząc w sten sposób niezwykle zaawansowane aplikacje przy maksymalnym wykorzystaniu zasobów ludzkich i czasowych. Czy współczesny biznes potrzebuje czegoś więcej?
Z doświadczenia wiemy, że potrzeby przedsiębiorstw charakteryzują się bardzo różnym stopniem skomplikowania i zaawansowania. Prawdziwa siła marki Opsenio wywodzi się z tworzenia dedykowanych systemów, które usprawniają obecnie działania wiodących przedstawicieli prawie wszystkich sektorów gospodarki w kraju i za granicą. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawnie rozpoznać potrzeby oraz dopasować do nich optymalne modele działania. Tak, by maksymalizować ścieżkę do osiągania celów biznesowych klientów. Dobór technologii, jakość i elastyczność to także nasze priorytety. Dlatego doskonale rozumiemy potrzebę optymalizacji czasu wdrożenia – wszędzie tam, gdzie to możliwe i pożądane z punktu widzenia zapewnienia produktu jak najwyższej jakości.
Dlaczego warto wybrać aplikacje Low-Code?
Aplikacje powstające w technologii Low-Code potrafią błyskawicznie usprawnić procesy wewnętrzne w przedsiębiorstwie, kontakty z klientami i podwykonawcami. Przynoszą szereg wymiernych korzyści, które warto podkreślać, np.:
- elastyczność biznesowa na miarę współczesnych potrzeb – użyteczne narzędzia do integracji, automatyzacja procesów, szybkie wdrażanie zmian i nowych funkcjonalności,
- efekty, osiągalne w krótkim czasie – technologia Low-Code doskonale sprawdza się tam, gdzie planowane zmiany muszą być wdrożone szybko lub w tych przedsiębiorstwach, które charakteryzują się dużą dynamiką zmian,
- ograniczone zasoby – jakościowy produkt – gotowe rozwiązanie można wprowadzić w życie bez konieczności tworzenia czasochłonnych skryptów przez wysoce wykwalifikowanych specjalistów. Przedsiębiorstwa otrzymują jakościowy produkt przy optymalnym wykorzystaniu dostępnych zasobów: czasu, kapitału ludzkiego, środków finansowych,
- nacisk na tempo pracy – technologia Low-Code pozwala zwiększać efektywność działań programistów. Umożliwia automatyzację zadań, zwiększa przepływ pracy, ułatwia zarządzanie. Wszystkie te atuty można bardzo łatwo przekuć w wymierne korzyści biznesowe dla inwestorów,
- błyskawiczne wprowadzanie zmian i aktualizacji – szybko ewoluujące potrzeby biznesowe potrzebują równie błyskawicznych narzędzi do wprowadzania koniecznych zmian w funkcjonujących już aplikacjach. Technologia Low-Code dostarcza szereg gotowych narzędzi, które ułatwiają prace zespołów projektowych zwłaszcza przy edycji istniejących procesów. Ułatwień jest sporo, np.: monitorowanie procesów, uproszczony cykl ich życia, historia zmian, itp.
Przyszłość warto wdrożyć już teraz
Platformy Low-Code uznawane są coraz częściej za wiodącą technologię przyszłości. Rosnące trendy popularności wykorzystania tych rozwiązań w praktyce biznesowej tylko potwierdzają tę tezę. Co zrobić, by wykorzystać możliwości Low-Code we własnym przedsiębiorstwie? Warto rozpocząć od opracowania strategii cyfrowej rozwoju przedsiębiorstwa. Transformacja cyfrowa wprowadzana krok po kroku niesie z sobą sporo wyzwań ale i możliwości. Aplikacje Low-Code stanowią kompromis między kosztem a użytecznością. Dlatego doskonale sprawdzają się jako element napędzający cyfrową rewolucję i Przemysł 4.0.
Szybkie opracowywanie i koordynowanie kluczowych procesów poprzez zaawansowane aplikacje biznesowe to podstawa. Prawdziwy benefit to, fakt, że spektakularne efekty można osiągnąć nawet przy użyciu niewielkich partii kodu. Czy technologia Low-Code będzie efektywna u Ciebie? Przekonajmy się o tym! Porozmawiajmy o konkretnych potrzebach.