
Opsenio i IBM Cloud – na takie wsparcie warto liczyć
15.12.2022
Publikacja w drukowanym wydaniu magazynu Forbes 12/2022 w sekcji tematycznej „Biznes i finanse”
O tym, dlaczego warto wykorzystywać solidne narzędzia IT do usprawniania procesów w przedsiębiorstwach, rozmawiamy z przedstawicielami firmy Opsenio. Koniec z ogólnikami. Czas na konkretne przykłady.
Dziś porozmawiamy o konkretach. Skoncentrujmy się wyłącznie na jednym sektorze gospodarki
- Jakub Rumian: warto wybrać branżę finansową. W przypadku tych przedsiębiorstw możemy pokazać bardzo szeroki zakres wsparcia. Dodatkowo wszyscy wiemy, jak bardzo restrykcyjne są wymagania, związane z finansami. Skoro istotą naszej rozmowy ma być pokazanie przykładów, wybierzmy te, które z pozoru są najtrudniejsze.
Wsparcie IT dla sektora finansowego tylko z pozoru wydaje się trudnym wyzwaniem?
- Tomasz Srebrny: wsparcie każdego przedsiębiorstwa stanowi wyzwanie. Zaprojektowanie i wdrożenie oprogramowania dedykowanego, które będzie sprawnie działać w konkretnym przypadku wymaga sporo uwagi już na etapie projektowym. Sektor bankowy to rzeczywistość pełna wymagań dotyczących bezpieczeństwa oraz specyficznych procedur. Działanie w tej materii wymaga doświadczenia oraz dobrej znajomości specyfiki całej branży.
Znając specyfikę branży finansowej łatwiej dobrać efektywne narzędzia IT?
- Filip Dziedzic: dobierając narzędzia warto skoncentrować uwagę na oczekiwaniach biznesu. Jeśli produkt ma powstawać zwinnie, konieczne jest zastosowanie odpowiednich metodyk i technologii. IBM Cloud stawia na elastyczność, zachowując jednocześnie wysokie standardy bezpieczeństwa. Naszym zdaniem to najlepszy wybór.
IBM Cloud sprawdzi się głównie w branży finansowej?
- Jakub Rumian: oczywiście, ale to nie koniec zastosowań. Trzeba pamiętać, że IBM Cloud to nie tylko infrastruktura, która umożliwia skuteczne przechowywanie danych, czy przeniesienie serwerów firmy do rzeczywistości online. IBM stawia przede wszystkim na kompleksowe wsparcie i stosuje podejście biznesowe w kontekście chmury.
Podejście biznesowe w kontekście chmury? Co to znaczy?
- Tomasz Srebrny: IBM Cloud to przestrzeń pełna gotowych do wykorzystania usług, które można niezwykle sprawnie implementować w przedsiębiorstwach. Chmura to nie tylko infrastruktura, lecz przede wszystkim możliwości. Sektor finansowy cechują restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa. W procesach przetwarzane są ogromne ilości danych wrażliwych, do utraty których nie można dopuścić. Przykładami realnego wsparcia mogą być chociażby: IBM Cloud Backup, który pozwala skutecznie zabezpieczyć te informacje, czy IBM Cloud Container Registry, który weryfikuje obrazy kontenerów pod kątem nieprawidłowości w zabezpieczeniach. Oczywiście o bezpieczeństwo można zadbać również w systemach tradycyjnych, jednak wymaga to zaangażowania odpowiedniego personelu. Jeśli dodamy do tego presję czasu, o błędy wcale nie tak trudno. Wykorzystanie potencjału chmury stanowi optymalne rozwiązanie.
Jak rozumiem bezpieczeństwo danych nie wyczerpuje pełni możliwości chmury?
- Filip Dziedzic: zgadza się. Aspekty, o których nie można zapomnieć, to elastyczność oraz niezawodność. Można to zobrazować przykładem jednego z naszych wdrożeń. Mowa o stworzeniu i utrzymaniu systemu do zarządzania procesami posprzedażowymi w banku. Liczba obsługiwanych procesów rosła w czasie od kilku do kilkuset. System został stworzony w oparciu o architekturę mikrousług, OpenShift i IBM Cloud. Przykładowe procesy dotyczą przetwarzania opinii i wniosków o kredyt hipoteczny oraz wypłaty poszczególnych transz dla klientów. O tym, że całość musi działać sprawnie i bezproblemowo nie trzeba nikogo przekonywać. Z odpowiednią wiedzą i przy wykorzystaniu efektywnych narzędzi, zapewniamy skuteczne wsparcie dla banku i jego bezpośrednich klientów.
Śmiało można stwierdzić, że skuteczne działanie sektora finansowego to obecnie synonim niezawodności?
- Jakub Rumian: to stwierdzenie zdecydowanie znajduje potwierdzenie w praktyce. Trzeba podkreślić wagę skalowalności tworzonych systemów. Działając w chmurze zdecydowanie łatwiej rozwijać produkty. Świadczymy wsparcie na przestrzeni całego cyklu życia danego produktu, więc nieograniczone możliwości rozwoju są dla nas priorytetem. Znów posłużmy się przykładem omawiając proces obsługi posprzedażowej. Tworząc ten produkt zazwyczaj zaczynamy od usprawnienia obiegu zgłoszeń z jednego kanału. Jednak tak, jak dostawca, który elastycznie dostosowuje się do potrzeb klientów, tak i nasze oprogramowanie musi się stale rozwijać. Obecnie system ten ewoluował do formy omnichanelowej. Całość uwzględnia priorytetyzację zgłoszeń, usprawnienie komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz automatyczne delegowanie tematów do najbardziej kompetentnych pracowników.
Brzmi naprawdę dobrze!
- Tomasz Srebrny: nie tylko brzmi, ale i sprawdza się w praktyce. Odpowiednie monitorowanie wszystkich procesów oraz zaawanasowana analityka sprawiają, że możemy skutecznie przygotowywać się do wzmożonych okresów zainteresowania klientów konkretnymi produktami banku. Dzięki chmurze, za pomocą kilku kliknięć, zwiększamy zasoby przeznaczone na obsługę konkretnego obszaru. W wielu aspektach można te działania zautomatyzować, a to przynosi konkretne korzyści. Z punktu widzenia biznesu bank jest gotowy na sprawną realizację wzmożonych zapytań klientów, system działa bez przestojów, konsumenci mogą efektywnie załatwiać swoje sprawy. Zwiększenie zasobów nie wymaga zaawansowanych działań, a tym samym nie stanowi wielkiego obciążenia finansowego. Nie skalujemy przecież całego systemu, a jedynie te jego elementy, które w danym momencie są krytyczne.
To ciekawe, czy możemy w tym kontekście omówić konkretny przykład?
- Filip Dziedzic: oczywiście. Wiemy dokładnie, że obecnie zbliżamy się do zwiększonego zainteresowania kredytami konsumenckimi u jednego z naszych klientów. To niewątpliwie zasługa zbliżających się świąt. Analiza danych historycznych pozwala wskazać tego typu okresy na przestrzeni całego roku, więc przygotowanie systemów banku na wzmożony ruch nie stanowi problemu. Mało tego! Równie efektywnie możemy reagować na wszelkie nieprzewidywane zdarzenia. Elastyczne podejście do zasobów stanowi receptę na zachowanie wizerunku banku godnego zaufania. W tym sektorze niezawodność i bezpieczeństwo to klucz do pozyskania lojalnych klientów.
Wygląda na to, że Opsenio rzeczywiście wie, o czym mówi.
- Jakub Rumian: to zasługa przeprowadzenia sporej ilości wdrożeń i korzystania wyłącznie ze sprawdzonych narzędzi IT. Nasze działania dla sektora bankowego dotyczą obsługi wielu systemów o różnym przeznaczeniu, w tym systemów krytycznych. Skupiamy się na usprawnianiu procesów i wsparciu przepływu informacji za pomocą aplikacji webowych, mobilnych oraz rozwiązań integracyjnych.