oprogramowanie dedykowane

Oprogramowanie dedykowane dla firm – rodzaje i zastosowanie

23 września 2021

Dedykowane systemy informatyczne są odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na wysoki poziom personalizacji rozwiązań informatycznych, nieosiągalny dla systemów pudełkowych. Realizacja tego zadania jest wielowymiarowa i wymaga zastosowania szerokiego spektrum rozwiązań, ponieważ tylko w ten sposób można uzyskać pełne dopasowanie systemu do potrzeb firmy czy organizacji. Jak to wygląda w praktyce i kiedy naprawdę warto postawić na systemy dedykowane?

Systemy dedykowane a rozwiązania pudełkowe

Współczesne programy dedykowane, w przeciwieństwie do gotowych systemów pudełkowych, są w pełni dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa pod każdym możliwym względem, charakteryzując się przy okazji praktycznie nieograniczonymi możliwościami rozbudowy. Są one bowiem w całości tworzone z uwzględnieniem faktycznych potrzeb przedsiębiorstwa i odznaczają się otwartą konstrukcją. W ten sposób wybrane rozwiązania mogą być całkowicie bezkompromisowe, dzięki czemu firma otrzymuje system na miarę swoich oczekiwań.

Warto również zaznaczyć, że oprogramowanie dedykowane pozwala uniknąć elementów zbędnych, takich jak np. niepotrzebne funkcje, czego z reguły nie da się zrobić w systemach pudełkowych. Taka możliwość z jednej strony optymalizuje działanie samego programu, a z drugiej zmniejsza jego koszty. Można zatem stwierdzić, że systemy dedykowane to rozwiązanie o najwyższym stopniu kalibracji pod względem potrzeb przedsiębiorstwa, które usprawnia procesy funkcjonowania firm i organizacji, stanowiąc równocześnie technologiczny element strategiczny, pozwalający na zyskanie konkurencyjności rynkowej.

Dedykowane oprogramowanie dla firm – rodzaje

Najbardziej podstawowy podział oprogramowania dedykowanego to po prostu aplikacje:

Natomiast w ogólnie przyjętej kategoryzacji, obejmującej nowoczesne systemy informatyczne, dostępne także jako dedykowane oprogramowanie dla firm, mamy do czynienia z systemami:

oraz

Systemy informatyczne dedykowane – zastosowanie

Tak naprawdę nie ma branży, sektora czy dziedziny, w których dedykowane oprogramowanie nie mogłoby usprawnić, usystematyzować oraz zautomatyzować procesów operacyjnych, organizacyjnych czy kontrolnych. Doskonałym tego przykładem są wyżej wymienione systemy ERP czy WMS, bez których trudno sobie dzisiaj wyobrazić sprawne funkcjonowanie współczesnych przedsiębiorstw.

Oprogramowanie dedykowane stosowane jest w branżach komercyjnych (w tym oczywiście w e-commerce), produkcyjnych oraz publicznych. Znajdziemy je w handlu i usługach, finansach, energetyce, transporcie, przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, reklamowym, spożywczymi wielu innych. W erze powszechnej digitalizacji oprogramowanie dedykowane znajdzie zastosowanie praktycznie wszędzie!

Dedykowane systemy informatyczne – kiedy się to opłaca?

Systemy informatyczne dedykowane najbardziej opłacalne są dla przedsiębiorstw i organizacji, które planują długofalowy rozwój. Tworzenie oprogramowania dedykowanego charakteryzuje się szeroką możliwością wyboru narzędzi i technologii, co w połączeniu z architekturą warstwową daje jedno z najdoskonalszych rozwiązań systemowych, które jest sprawne w działaniu, skalowalne i proste w aktualizowaniu.

Takie rozwiązanie jest niezwykle elastyczne i pozwala na łatwe wprowadzanie niezbędnych modyfikacji systemu, zarówno na etapie jego tworzenia i wdrażania, jak i w późniejszym okresie jego ewentualnej rozbudowy. W takim ujęciu dedykowany systemy informatyczny jest nie tylko narzędziem stworzonym do maksymalnego usprawnienia funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale także nieodłącznym elementem jego rozwoju wewnętrznego i ekspansji, która jest możliwa za sprawą przewagi technologicznej i wynikającej z niej konkurencyjności.