OpenShift w IBM Cloud – wdrożenie dzięki Opsenio

24 czerwca 2021

Z tekstu dowiesz się:

Czym jest konteneryzacja?

Tworząc oprogramowanie dedykowane, które ma rozwiązać bardzo trudny problem, stosuje się technikę dekompozycji problemu na mniejsze, aż do momentu, kiedy złożoność zadania jest na tyle mała, że możemy je skutecznie rozwiązać. Stosując odpowiednie języki programowania, zbiór narzędzi i technologii oraz dobre praktyki, implementuje się abstrakcyjny model biznesowy, który realizuje wymagania i cele biznesowe postawione przed systemem.

Ten sam punkt widzenia wykorzystali pomysłodawcy konteneryzacji, mierząc się z zagadnieniami infrastruktury oraz zarządzania oprogramowaniem. Wyzwań było wiele, między innymi:

Odpowiedzią na powyższe była decyzja o budowie odpowiedniej warstwy abstrakcji, która spełni oczekiwania środowiska IT. Tak powstał proces nazywany konkretyzacją.

Każdy kontener zawiera ściśle sprecyzowany zbiór zależności, pozwalający zrealizować powierzone mu zadanie. Przykładowo, prosty sklep internetowy, powinien posiadać: mikroserwis odpowiedzialny za przechowywanie i wyszukiwanie dostępnych produktów.
Jeśli wydajność jednego kontenera wykorzystującego określone zasoby sprzętowe, pozwala zaspokoić jednoczesne wyszukiwanie przez 5 000 klientów, to w przypadku dużego sklepu, gdzie jednocześnie korzysta z wyszukiwania 20 000 klientów, potrzebujemy uruchomić (zreplikować) minimum 4 kontenery zawierające mikrosewis „produktowy”.

W przypadku tworzenia systemu e-commerce, oprócz mikroserwisu „produktowego” będziemy potrzebowali innych kontenerów zawierających mikrousługi, np. klientów, dostawców, zamówień, faktur, itd. Ostateczna liczba różnych rodzajów kontenerów będzie rosła wraz ze zwiększającą się liczbą wymagań, a co za tym idzie odpowiednim podziałem systemu. Ogólna liczba kontenerów będzie wypadkową wynikającą z bieżącego obciążenia sklepu oraz zasobów udostępnionych do wykorzystania.

Konteneryzacja – przydatne narzędzia

Konteneryzacja sama w sobie jest swojego rodzaju ideą, która tworzy potencjał do wykorzystania. Obrazy Docker umożliwiają usunięcie powtarzających się zadań konfiguracyjnych w całym cyklu wytwarzania oraz użytkowania oprogramowania. Aby ten potencjał w pełni wykorzystać konieczna jest automatyzacja działań związanych z obsługą tej abstrakcyjnej architektury.

By sprostać wyzwaniom z pomocą przychodzi platforma Red Hat OpenShift. Wchodząc w techniczne aspekty należy w ramach OpenShift wyróżnić takie elementy jak:

Usprawnienie pracy nad konteneryzacją jest proste i osiągalne dla każdego. Wszystko dzięki platformie w modelu PaaS – OpenShift. Platforma ta umożliwia bardzo kompleksowe podejście zarówno do deploymentu jak i zarządzania kontenerami. OpenShift, zdecydowanie mocniej niż standardowy Kubernetes optymalizuje procesy zarządzania samymi kontenerami oraz procesami ich tworzenia.

Zalety OpenShift

OpenShift to wydajne rozwiązanie, idealnie sprawdzające się w przypadku osób, którym zależy na efektywnym wykorzystaniu potencjału kontenerów. W czym tkwi siła tej platformy?

OpenShift vs Kubernetes – co wybrać?

OpenShift i Kubernetes to dwie, bardzo popularne platformy, których celem jest ułatwienie procesów zarządzania kontenerami. W praktyce można stwierdzić, że rozwiązania te są do siebie bardzo zbliżone. Różnic jest jednak sporo, OpenShift to w praktyce wszystko to co Kubernetes, ale z dodatkowymi funkcjonalnościami. Można wyodrębnić 5 podstawowych różnic między OpenShift i Kubernetes:

OpenShift w IBM Cloud – dlaczego warto?

IBM Cloud to kompleksowa platforma, obejmująca ponad 170 produktów i usług z zakresu: sztucznej inteligencji, danych i kontenerów, technologii blockchain oraz Internetu rzeczy. OpenShift w chmurze IBM Cloud został zaprojektowany w taki sposób, by wspierać przedsiębiorstwa nawet na wczesnych etapach migracji do chmury. Staje się to łatwe i intuicyjne dzięki możliwości tworzenia oprogramowania niezależnego od chmury. Dodatkowym profitem jest zapewnienie programistom dostępu do platformy umożliwiającej konteneryzację oraz efektywne wdrażanie nawet bardzo obciążonych usług. Łącząc te funkcjonalności z chmurą, zapewniamy sobie szybkość i niezawodność działania systemów. Dzięki IBM Cloud użytkownicy mogą zarządzać kontenerami w dowolnej lokalizacji na świecie i bezproblemowo tworzyć oraz wdrażać nowe aplikacje. Wszystko to z gwarancją pełnego bezpieczeństwa danych.

OpenShift w IBM Cloud – wdrożenie dzięki Opsenio

Opsenio skutecznie realizuje wdrożenia oparte na technologii OpenShift. Wybierając nas stawiasz na doświadczonego partnera, który dokładnie zaplanuje działania i zagwarantuje szybki czas realizacji zadań. Realizując ustalone kamienie milowe projektu gwarantujemy pełna kontrolę nad przebiegiem wdrożenia. Tworzymy rozwiązania dla klientów nastawionych na sukces z wykorzystaniem IT. Nasze produkty i usługi znajdują zastosowania w sektorach:

Dlaczego warto działać z nami?

Zapraszamy do kontaktu!

Opsenio Sp. z o.o.

ul. Parkowa 11

30-528 Kraków

+48 (0) 793 571 339

kontakt@opsenio.com