Aplikacje mobilne historia

Aplikacje Mobilne

23 listopada 2021

Jeszcze nie tak dawno temu były egzotycznym wynalazkiem, dzisiaj otaczają każdego z nas. Smartfony wyposażone w aplikacje mobilne towarzyszą nam na każdym kroku. Sprawdzając maile, szukając trasy dojazdu do szukanego miejsca, czy też przeglądając galerię zdjęć, korzystamy z aplikacji mobilnych. Urządzenia o niebagatelnej mocy obliczeniowej, które nosimy w naszych kieszeniach, potrafią obecnie naprawdę wiele. Czy wiemy jednak jak korzystać z tego potencjału? A może niepotrzebnie go przeceniamy? W niniejszym materiale postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Zapraszamy!

Pierwsze aplikacje mobilne

Czy wiesz, że pierwsze aplikacje mobilne powstały jeszcze w latach ’80 ubiegłego wieku. Początki niebyły może bardzo spektakularne, lecz na ówczesne czasy pojawienie się takich rozwiązań było ważnym kamieniem milowym w rozwoju mobilności cyfrowej.

Jednym z pionierów rozwiązań mobilnych była firma Psion. Zamiast konkurować z rodzącymi się pierwszymi telefonami Motorola, marka Psion postanowiła wydać pierwszy na świecie komputer kieszonkowy (!) Psion Organizer. Urządzenie pozwalało korzystać z takich aplikacji jak: zegarek, kalkulator, notatnik. Istniała również możliwość tworzenia własnych aplikacji, które działały oczywiście lokalnie na konkretnym urządzeniu i nie pozwalały na wymianę danych przez sieć. W efekcie, udało się zbudować elektroniczny notes.


W kolejnych latach, powstawały nowe telefony oraz komputery mobilne

W roku 1992 możliwe było już korzystanie m.in. z poczty e-mail za pomocą IBM Simon, który był połączeniem palmtopa i telefonu komórkowego. Śmiało można nazywać go pierwszym smartfonem.
Wraz z rozwojem tej koncepcji, do kolejnych urządzeń zaczeły trafiać inne aplikacje, w tym oczywiście gry. Tetris, Pasjans czy też Snake, bawiły użytkowników urządzeń mobilnych.
W 1997 roku do sprzedaży trafiła Nokia 3310. Wiele osób wspomina to wydarzenie jako KULMINACYJNY MOMENT w rozwoju telefonów komórkowych. Technologia miała jednak dopiero otworzyć dalsze możliwości rozwoju…

ibm komputer

Rozwój komunikacji i oprogramowania

Przełom XX wieku zaowocował rozwojem protokołów komunikacyjnych (Wireless Application Protocol) umożliwiających dostęp do usług www za pomocą urządzeń mobilnych. Przy użyciu telefonów komórkowych stało się możliwe korzystanie z sieci Internet, przeglądanie stron www a także pobieranie utworów muzycznych.
Biznesowy potencjał tych możliwości najlepiej dostrzegli Kanadyjczycy wypuszczając na rynek kolejne modele serii BlackBerry. Model 5810 umożliwiał stały dostęp do poczty, dzięki czemu mobilna komunikacja mailowa zaczęła działać w czasie rzeczywistym. W kolejnych produktach, pojawił się również komunikator umożliwiający zarówno przesyłanie szyfrowanych wiadomości, jak i prowadzenie wideorozmów.. Nikt już nie miał wątpliwości, że biznes potrzebuje urządzeń oraz aplikacji mobilnych.

Co dalej?

Pozostała tak naprawdę już tylko kwestia standaryzacji w dziedzinie oprogramowania. Z czasem na rynku wyklarowały się dwa wiodące systemy operacyjne (iOS oraz Android) i co równie ważne, cyfrowe platformy z aplikacjami do pobrania.
To właśnie dostępność oprogramowania była czynnikiem, który spowodował spopularyzowanie idei aplikacji mobilnych. Pierwotnie, funkcjonalność dostarczana była przez urządzenie. W pierwszej dekadzie XXI wieku, funkcjonalności dostarczane były przez aplikacje uruchamiane na dowolnych urządzeniach mobilnych. Rewolucja była do tego stopnia znacząca, iż w 2010 roku American Dialect Society ogłosiła termin „aplikacja” słowem roku.

Aplikacje mobilne dziś

Potrzebowaliśmy blisko 25 lat aby osiągnąć luźne powiązanie urządzenia i jego funkcjonalności. Kiedyś urządzenie było nierozerwalnie związane z konkretnymi zastosowaniami i możliwościami. Dzisiaj, często tę samą funkcjonalność można osiągnąć niezależnie od fizycznego sprzętu, korzystając z odpowiedniej aplikacji. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia na poziomie systemu operacyjnego. Aplikacje przygotowane do urządzeń mobilnych z systemem iOS nie mogą być uruchamiane na platformie Android i odwrotnie. Istnieją jednak technologie, które umożliwiają tworzenie aplikacji niezależnie od platformy.

Obok klasycznych aplikacji natywnych występują także rozwiązania bardziej uniwersalne, takie jak:
aplikacje hybrydowe
aplikacje cross-platformowe
Progressive Web Apps (PWAs)

Mnogość rozwiązań wynika z konieczności optymalizacji kosztu wytworzenia docelowego produktu. Każda z wspomnianych technologii ma swoje zalety oraz wady. Temat różnic pomiędzy nimi omówimy w kolejnym materiale. Na ten moment warto jedynie zapamiętać, iż:mówiąc o aplikacjach mobilnych, nie musimy być ograniczeni do konkretnej platformy, systemu operacyjnego lub urządzenia.

Zachęcamy do pobrania specjalnie przygotowanego przez nas pliku PDF o aplikacjach mobilnych!